PIERWSZA (SAMO)POMOC w kryzysie psychicznym | Kampania na DZIEŃ ZDROWIA PSYCHICZNEGO | 10 października 2023

03 kwietnia 2024

3 min czytania

PIERWSZA (SAMO)POMOC w kryzysie psychicznym | Kampania na DZIEŃ ZDROWIA PSYCHICZNEGO | 10 października 2023

Fundacja Można Zwariować z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego rozpoczęła kampanię społeczną dotyczącą reagowania na pogorszenie kondycji psychicznej. Poprzez plakat proponuje działania w zakresie pierwszej (samo)pomocy, które każdy z nas może włączyć do swojej codzienności, aby udzielić sobie wsparcia w kryzysie, także w celach profilaktycznych.

Kryzys psychiczny może spotkać każdego, o czym Fundacja Można Zwariować mówi od początku swojej działalności. Dlatego to ważne, by wiedza o tym, jak reagować w sytuacji jego wystąpienia była powszechna. Istnieje wiele objawów sygnalizujących pogarszającą się kondycję w tym zakresie, m.in. codzienny lęk, brak motywacji, utrzymujące się zmęczenie, impulsywność czy zaburzenia koncentracji. Aby funkcjonować, potrzebujemy dobrego samopoczucia, które pozwoli na realizację swoich możliwości i radzenie sobie z codziennymi wyzwaniami. Dlatego z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego Fundacja Można Zwariować udostępniła plakat informujący o tym, jakie działania służą wychodzeniu z kryzysu psychicznego. To podręczny zestaw ratunkowy, w którym znajdują się codzienne nawyki, wspomagające proces zdrowienia i powrót do równowagi.

POBIERZ PLAKATY DO DRUKU

– To już kolejna kampania, w której zwracamy się bezpośrednio do osób dorosłych, zmagających się z kryzysem. Poprzednio naszym celem było zachęcanie do tego, by każdy mógł otwarcie mówić o swoim zdrowiu psychicznym i bez obaw sięgać po pomoc. Teraz chcemy powiedzieć – wykonaj ten pierwszy, najważniejszy krok i skontaktuj się ze specjalistą, ale zadbaj o siebie także we własnym zakresie, na miarę sił i możliwości, stopniowo wdrażając nawyki, które będą służyć Twojemu zdrowiu i wychodzeniu z kryzysu – mówi Cleo Ćwiek, prezeska Fundacji Można Zwariować.

Kampania zwraca uwagę na sześć aspektów pierwszej (samo)pomocy. Pierwszy to oczywiście kontakt ze specjalistą (psychologiem, terapeutą, psychiatrą, także za pomocą telefonu zaufania). Drugi – trwanie w przyjaznych relacjach i kontakt z drugim człowiekiem. Kolejnym cennym elementem pracy nad dobrostanem jest psychoedukacja – zdobywanie wiedzy, która może pomóc nam lepiej zrozumieć rządzące nami mechanizmy. Kampania zwraca też uwagę na kontakt z naturą, aktywność fizyczną oraz odpowiednią ilość snu i odpoczynku, które są niezwykle ważne dla dobrej kondycji psychicznej.

– Wyniki badań WHO* wskazują, że działania, o których mowa w kampanii, wspierają dobrostan psychiczny i mogą być częścią profilaktyki kryzysu psychicznego. Są to sposoby wpływające pozytywnie zarówno na kondycję fizyczną, jak i psychiczną. Zaczynamy od podstaw i zachęcamy m.in. do: obcowania z naturą, ruchu, dbania o higienę snu i bliskie relacje. Uczulamy jednak też, że są takie sytuacje, gdy te sposoby mogą już nie być wystarczające. Wówczas warto sięgnąć po wsparcie specjalisty zdrowia psychicznego – mówi Dorota Dot Okulicz, psychoterapeutka, współpracująca z Fundacją Można Zwariować.

Inspiracją dla koncepcji kampanii są instrukcje udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, które możemy spotkać w przestrzeni publicznej. Podobną funkcję ma pełnić plakat.

 – Kiedy jesteśmy świadkami zagrożenia zdrowia lub życia innej osoby, mamy obowiązek niesienia ratunku. Od młodych lat uczymy się, jakie czynności należy wykonać, bo tylko dzięki nam poszkodowany może przeżyć. W sytuacji kryzysu psychicznego jest inaczej, to my sami możemy udzielić sobie pierwszej pomocy i warto mieć do tego gotowość. Jeśli mamy świadomość stanu, w którym się znajdujemy, łatwiej nam bezpośrednio na siebie wpłynąć. Chcemy, by plakat o tym przypominał i podsuwał rozwiązania. Nie wyklucza to konieczności kontaktu ze specjalistą, zupełnie tak jak w przypadku pomocy przedmedycznej – najpierw dzwonimy pod numer alarmowy – wyjaśnia Marlena Dudzic, inicjatorka kampanii i wolontariuszka Fundacji.

Za projekt plakatu odpowiada Michał Loba. Autorką hasła i copy jest Jowita Remlingier, wolontariuszka Fundacji. Kampanię można śledzić w mediach społecznościowych i na stronie Fundacji Można Zwariować oraz w przestrzeni publicznej: plakaty prezentujące pierwszą (samo)pomoc spotkacie w kawiarniach, barach i bibliotekach oraz w Tramwaju Zdrowia Psychicznego w Warszawie. Dalsze działania wkrótce.

POSŁUCHAJ PODCASTU O KAMPANII:

Źródła:

World Health Organization. (2022). World mental health report: transforming mental health for all.

World Health Organization. (2021). WHO menu of cost-effective interventions for mental health. World Health Organization.

Spodobał sie artykuł? Podziel sie wiedza ze znajomymi

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE:

WESPRZYJ

NAS

AniaCleoMZ logoMZ logoMZ logoMZ logoMZ logoMZ logo
patronite.pl/moznazwariowac

Jeśli chcesz wspierać naszą działalność, wyślij przelew tytułem "darowizna na cele statutowe" na nr konta: 14 1600 1462 1893 5759 6000 0001

Fundacja Można Zwariować

ul. Puszczyka 2 / 34 02-785 Warszawa

KRS: 0000785735

NIP: 7543222636 REGON: 383332308

INFO@MOZNAZWARIOWAC.PL

fbinstaspotifyyoutubemail
AktualnościPsychoedukacjaO nas Podcasty

Mozna zwariowac. all rights reserved