PIERWSZA (SAMO)POMOC w kryzysie psychicznym | Kampania na DZIEŃ ZDROWIA PSYCHICZNEGO | 10 października 2023
03 kwietnia 2024
3 min czytania
.png)
Fundacja Można Zwariować z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego rozpoczęła kampanię społeczną dotyczącą reagowania na pogorszenie kondycji psychicznej. Poprzez plakat proponuje działania w zakresie pierwszej (samo)pomocy, które każdy z nas może włączyć do swojej codzienności, aby udzielić sobie wsparcia w kryzysie, także w celach profilaktycznych.
Kryzys psychiczny może spotkać każdego, o czym Fundacja Można Zwariować mówi od początku swojej działalności. Dlatego to ważne, by wiedza o tym, jak reagować w sytuacji jego wystąpienia była powszechna. Istnieje wiele objawów sygnalizujących pogarszającą się kondycję w tym zakresie, m.in. codzienny lęk, brak motywacji, utrzymujące się zmęczenie, impulsywność czy zaburzenia koncentracji. Aby funkcjonować, potrzebujemy dobrego samopoczucia, które pozwoli na realizację swoich możliwości i radzenie sobie z codziennymi wyzwaniami. Dlatego z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego Fundacja Można Zwariować udostępniła plakat informujący o tym, jakie działania służą wychodzeniu z kryzysu psychicznego. To podręczny zestaw ratunkowy, w którym znajdują się codzienne nawyki, wspomagające proces zdrowienia i powrót do równowagi.
– To już kolejna kampania, w której zwracamy się bezpośrednio do osób dorosłych, zmagających się z kryzysem. Poprzednio naszym celem było zachęcanie do tego, by każdy mógł otwarcie mówić o swoim zdrowiu psychicznym i bez obaw sięgać po pomoc. Teraz chcemy powiedzieć – wykonaj ten pierwszy, najważniejszy krok i skontaktuj się ze specjalistą, ale zadbaj o siebie także we własnym zakresie, na miarę sił i możliwości, stopniowo wdrażając nawyki, które będą służyć Twojemu zdrowiu i wychodzeniu z kryzysu – mówi Cleo Ćwiek, prezeska Fundacji Można Zwariować.
Kampania zwraca uwagę na sześć aspektów pierwszej (samo)pomocy. Pierwszy to oczywiście kontakt ze specjalistą (psychologiem, terapeutą, psychiatrą, także za pomocą telefonu zaufania). Drugi – trwanie w przyjaznych relacjach i kontakt z drugim człowiekiem. Kolejnym cennym elementem pracy nad dobrostanem jest psychoedukacja – zdobywanie wiedzy, która może pomóc nam lepiej zrozumieć rządzące nami mechanizmy. Kampania zwraca też uwagę na kontakt z naturą, aktywność fizyczną oraz odpowiednią ilość snu i odpoczynku, które są niezwykle ważne dla dobrej kondycji psychicznej.
– Wyniki badań WHO* wskazują, że działania, o których mowa w kampanii, wspierają dobrostan psychiczny i mogą być częścią profilaktyki kryzysu psychicznego. Są to sposoby wpływające pozytywnie zarówno na kondycję fizyczną, jak i psychiczną. Zaczynamy od podstaw i zachęcamy m.in. do: obcowania z naturą, ruchu, dbania o higienę snu i bliskie relacje. Uczulamy jednak też, że są takie sytuacje, gdy te sposoby mogą już nie być wystarczające. Wówczas warto sięgnąć po wsparcie specjalisty zdrowia psychicznego – mówi Dorota Dot Okulicz, psychoterapeutka, współpracująca z Fundacją Można Zwariować.
Inspiracją dla koncepcji kampanii są instrukcje udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, które możemy spotkać w przestrzeni publicznej. Podobną funkcję ma pełnić plakat.
– Kiedy jesteśmy świadkami zagrożenia zdrowia lub życia innej osoby, mamy obowiązek niesienia ratunku. Od młodych lat uczymy się, jakie czynności należy wykonać, bo tylko dzięki nam poszkodowany może przeżyć. W sytuacji kryzysu psychicznego jest inaczej, to my sami możemy udzielić sobie pierwszej pomocy i warto mieć do tego gotowość. Jeśli mamy świadomość stanu, w którym się znajdujemy, łatwiej nam bezpośrednio na siebie wpłynąć. Chcemy, by plakat o tym przypominał i podsuwał rozwiązania. Nie wyklucza to konieczności kontaktu ze specjalistą, zupełnie tak jak w przypadku pomocy przedmedycznej – najpierw dzwonimy pod numer alarmowy – wyjaśnia Marlena Dudzic, inicjatorka kampanii i wolontariuszka Fundacji.
Za projekt plakatu odpowiada Michał Loba. Autorką hasła i copy jest Jowita Remlingier, wolontariuszka Fundacji. Kampanię można śledzić w mediach społecznościowych i na stronie Fundacji Można Zwariować oraz w przestrzeni publicznej: plakaty prezentujące pierwszą (samo)pomoc spotkacie w kawiarniach, barach i bibliotekach oraz w Tramwaju Zdrowia Psychicznego w Warszawie. Dalsze działania wkrótce.
POSŁUCHAJ PODCASTU O KAMPANII:
Źródła:
World Health Organization. (2022). World mental health report: transforming mental health for all.
World Health Organization. (2021). WHO menu of cost-effective interventions for mental health. World Health Organization.
Spodobał sie artykuł? Podziel sie wiedza ze znajomymi
Jeśli chcesz wspierać naszą działalność, wyślij przelew tytułem "darowizna na cele statutowe" na nr konta: 14 1600 1462 1893 5759 6000 0001
Fundacja Można Zwariować
ul. Puszczyka 2 / 34 02-785 Warszawa
KRS: 0000785735
NIP: 7543222636 REGON: 383332308
Mozna zwariowac. all rights reserved