"Mam to w grupie!" | grupa wsparcia w Warszawie

10 października 2024

3 min czytania

"Mam to w grupie!" | grupa wsparcia w Warszawie

Fundacja Można Zwariować rusza z nowym projektem! W związku z zapotrzebowaniem na pomoc związaną z budowaniem społeczności odpalamy pomoc w świecie rzeczywistym, czyli grupy wsparcia. Na ten moment skupiamy się na Warszawie i organizujemy pierwszą turę, ale w przyszłości mamy plany na rozwój projektu.

Zgłoszenia przyjmujemy przez 🟡 FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY 🟡

Czym jest grupa wsparcia?

Celem grup wsparcia jest łączenie ludzi, którzy zmagają się z podobnymi problemami i łączą je podobne przeżycia życiowe. Zajęcia skupiają się na wzajemnym wsparciu, a każda z osób otrzymuje przestrzeń i czas na podzielenie się swoimi doświadczeniami i emocjami. Bycie częścią grupy daje poczucie przynależności do konkretnej społeczności i sprawia, że uczestnicy przestają się czuć niezrozumiani. Głównymi cechami grup wsparcia jest zapewnienie przestrzeni bezpieczeństwa, akceptacji oraz połączenie osób, które doświadczają w swoim życiu podobnych trudności.

Główne cele, które przyświecają grupom:

  • wsparcie emocjonalne - udostępnienie przestrzeni, w której uczestnicy mogą wyrażać swoje emocje;
  • dzielenie się swoimi doświadczeniami - możliwość dzielenia się swoimi historiami i doświadczeniami, jest to pomocne dla uczestników, gdy widzą, że nie tylko oni “tak mają” i inne osoby mierzą się z podobnymi trudnościami;
  • pokazywanie innej perspektywy - uczestnicy słuchając siebie nawzajem mogą podejść z innej strony i zobaczyć inną perspektywę swoich problemów i podejść do nich w odmienny, niż dotychczas sposób;
  • poczucie przynależności - bycie częścią grupy pozwala poczuć się częścią wspólnoty oraz wprowadzić poczucie przynależności, może to być szczególnie ważne dla osób, które ze względu na swoje problemy mogą czuć się w codzienny życiu wyizolowane;
  • psychoedukacja - grupy prowadzone przez psychologów, poszerzają również wiedzę uczestników i uczestniczek w zakresie psychoedukacji.

Do kogo skierowana jest grupa?

Do młodych dorosłych w wieku 19-26 lat, którzy doświadczają samotności, mają trudności w nawiązywaniu nowych relacji. Grupa jest skierowana do osób dorosłych, które na co dzień doświadczają poczucia samotności, z jakiegoś powodu unikają kontaktu z innymi ludźmi lub nie potrafią tego kontaktu aranżować. Dla osób, które chcą wyjść do ludzi, ale nie wiedzą od czego zacząć. Grupa wsparcia może być pierwszym krokiem, aby sobie pomóc, ponieważ stwarza możliwość wyjścia z domu i dostarcza przestrzeń na poznanie nowych osób.  Grupa jest dedykowana dla tych, którzy chcą znaleźć wsparcie emocjonalne, dzielić się swoimi doświadczeniami oraz zdobyć nowe umiejętności radzenia sobie z samotnością. Jest to miejsce dla tych, którzy pragną nawiązać więzi społeczne, znaleźć zrozumienie oraz poczucie przynależności.

Jak wygląda spotkanie grupy wsparcia?

Grupa wsparcia to spotkania określonej liczby osób, które pracują w oparciu o własne potrzeby. Spotkania wymagają od członków aktywności na każdym spotkaniu oraz współpracy i spotykania się regularnie w ustalonych wcześniej terminach.

Podczas spotkań, we wspólnych rozmowach członkowie mogą podzielić się swoimi przeżyciami, oraz zostać wysłuchani, Często może pojawić się zrozumienie i akceptacja, że “nie tylko ja tak mam”, ale są też inne osoby, które doświadczyły podobnych przeżyć.

Czas trwania i harmonogram spotkań

Grupa ma formułę zamkniętą i spotyka się 10 razy w gronie maksymalnie 10 osób. Spotkania grupy będą odbywać się raz w tygodniu w czwartki o godzinie 19:30. Czas trwania jednego spotkania to 2 godziny.

Przed zgłoszeniem się sprawdź, czy w podanych datach będziesz mógł_mogła uczestniczyć w spotkaniach:

21.11.2024, 28.11.2024, 5.12.2024, 12.12.2024, 19.12.2024, 9.01.2025, 16.01.2025, 23.01.2025, 30.01.2025, 6.02.2025

Przed dołączeniem do grupy niezbędne jest odbycie bezpłatnego spotkania konsultacyjnego. Termin spotkania będzie ustalany indywidualnie.

Lokalizacja

Grupy będą odbywały się stacjonarnie w Poradni Można Zwariować przy ul. Marszałkowskiej 140 w Warszawie

Cena

Koszt jednego spotkania to 80zł / 800 zł za całość.

Do kiedy zbieramy zgłoszenia?

Zgłoszenia do grupy poprzez formularz zbieramy do 20 października.

Indywidualne konsultacje będą odbywać się między 20, a 31 października.

Kto będzie prowadzić grupę?

Błażej Zawistowski - psycholog, psychotraumatolog, psychoterapeuta

Nikola Jakóbiak - psycholog, członek Fundacji Można Zwariować

Spodobał sie artykuł? Podziel sie wiedza ze znajomymi

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE:

WESPRZYJ

NAS

AniaCleoMZ logoMZ logoMZ logoMZ logoMZ logoMZ logo
patronite.pl/moznazwariowac

Jeśli chcesz wspierać naszą działalność, wyślij przelew tytułem "darowizna na cele statutowe" na nr konta: 14 1600 1462 1893 5759 6000 0001

Fundacja Można Zwariować

ul. Puszczyka 2 / 34 02-785 Warszawa

KRS: 0000785735

NIP: 7543222636 REGON: 383332308

INFO@MOZNAZWARIOWAC.PL

fbinstaspotifyyoutubemail
AktualnościPsychoedukacjaO nas Podcasty

Mozna zwariowac. all rights reserved