Celem fundacji Można Zwariować jest nie tylko promocja zdrowia psychicznego, ale także psychoedukacja i promocja wrażliwości wobec nas samych i osób wokół nas. Dlatego stworzyliśmy ten dział – znajdziecie w nim potrzebne i ważne materiały, aby pomóc sobie i innym.

Jeśli jesteś nauczycielem, czuj się zaproszony do skorzystania z naszych materiałów podczas lekcji. Jeśli jesteś rodzicem, dzieckiem bądź zaniepokojonym przyjacielem, zapoznaj się z naszymi materiałami i artykułami, które są niejako „pakietem startowym” do zrozumienia sytuacji swojej bądź bliskiej Ci osoby.

Pamiętaj jednak, że nic nie zastąpi wizyty u lekarza specjalisty!


PIERWSZA POMOC

Tutaj znajdziesz opisy wybranych przez nas sytuacji związanych z kryzysem psychicznym i porady dotyczące tego, jak zachować się, kiedy Tobie lub Twojemu bliskiemu przydarzy się taka sytuacja. Znajdziesz tam porady dotyczące postępowania w sytuacji: ataku paniki, próby samobójczej, myśli samobójczych, manii, poważnej depresji, objawów psychotycznych, objawów somatycznych, a także zachowań agresywnych. Opisy i porady dopełniają informacje o danych kontaktowych do miejsc, w których otrzymasz dalszą pomoc.

 

JAK ROZMAWIAĆ?

 

Rozmowy na tematy zdrowia psychicznego nie zawsze należą do łatwych, szczególnie, jeśli rozmówcą jest bliska nam osoba, którą na przykład chcemy namówić na leczenie psychiatryczne, wizytę u specjalisty, bądź po prostu „wybadać” sytuację, która wydała nam się niepokojąca. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy zestaw pytań i odpowiedzi, które pomogą Ci nawiązać taką konwersację.

 

undraw_Chatting_re_j55r

 


SYGNAŁY OSTRZEGAWCZE

Czasami możesz nie mieć pewności co do tego, czy zachowanie bliskiej Ci osoby wskazuje na coś, czym należy się już poważnie martwić, czy może po prostu przechodzi jakiś trudniejszy okres. 

Poznaj sygnały, które można jednoznacznie uznać za niepokojące.

 

INFORMACJE O ZASOBACH I ŹRÓDŁACH WIEDZY 

Znajdziesz tu źródła informacji na temat sytuacji kryzysowych lub problemów psychicznych oraz tego, jak można radzić sobie z nimi radzić. Pamiętaj, że mają one służyć przełamywania tabu i poszerzaniu wiedzy na temat zaburzeń psychicznych, nie mogą jednak zastąpić kontaktu ze specjalistą.

Podcast Można Zwariować

 

PODCAST „MOŻNA ZWARIOWAĆ”

Podcast „Można Zwariować” to nasza autorska seria rozmów na temat szeroko zakrojonego zdrowia psychicznego, prowadzona przez Anię Cyklińską, Członkini Zarządu Fundacji, psycholożkę i psychoterapeutkę in spe oraz Cleo Ćwiek – założycielkę Fundacji, modelkę, aktywistkę i osobę z doświadczeniem zaburzeń psychicznych.
Zapraszamy do słuchania!