Kampania społeczna “Można zwariować” jest ogólnopolską, edukacyjno-świadomościową akcją, której celem jest nawiązanie dialogu społecznego, a docelowo zmiana świadomości społecznej w kwestii postrzegania zdrowia psychicznego. Chcemy, aby każdy z nas mógł otwarcie mówić o swoich problemach psychicznych! Czas na walkę ze stereotypami, z którymi w dalszym ciągu spotykają się osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego. Można zwariować i żyć normalnie. Niezależnie od tego, kim jesteś, rolnikiem, raperem, pielęgniarką, czy prezesem.

W dzisiejszym świecie życie z chorobą lub zaburzeniami psychicznymi jest codziennością. Ludzie nie wiedzą, jak dużo jest takich osób i że wbrew pozorom żyją one normalnie z tym problemem – podejmując odpowiednie leczenie, udając się do lekarza specjalisty i otrzymując pomoc od wykwalifikowanych osób. Kampania społeczna “Można Zwariować” ma zachęcić do “coming outów”, czyli pozbycia się wstydu i przyznania się – przed samym sobą, rodziną, światem lub tylko przed lekarzem specjalistą do swoich problemów związanych ze zdrowiem psychicznym. To zawsze jest pierwszy krok do zdrowia! Choć możesz nawet o tym nie wiedzieć, Twoja otwartość może wesprzeć też osobę, dla której diagnoza to nowy i trudny temat.

Start kampanii planowany jest na 2021 rok.

Co czwarty Polak lub Polka w czasie dorosłego życia miał, ma lub będzie mieć jakąś formę zaburzeń psychicznych, a depresja w najbliższych latach zajmie pierwsze miejsce w rankingu przyczyn śmiertelności w krajach rozwiniętych.

Cleo Ćwiek, prezeska fundacji Można Zwariować, modelka, aktywistka:
“Temat ten jest mi wyjątkowo bliski – na trzy miesiące przed maturą trafiłam na oddział szpitala psychiatrycznego, po jakimś czasie dostałam diagnozę choroby afektywnej dwubiegunowej. Od lat pracuję jako modelka i teraz mam się naprawdę świetnie, ale to tylko dzięki temu, że we właściwym momencie otrzymałam profesjonalną pomoc. Z własnego doświadczenia widzę, jak ogromną moc ma prosty komunikat “nie jesteś sam-a, wiem jak to jest czuć się w ten sposób i chociaż teraz może się tak nie wydawać, to naprawdę istnieją sposoby, aby z tego wyjść”.

Cleo i Można Zwariować w Dzień Dobry TVN

Ambasadorzy i Ambasadorki

Już niedługo zaprezentujemy Wam Ambasadorów kampanii „Można Zwariować!”

Partnerzy