„Można zwariować” to zainicjowana przez Fundację Można Zwariować ogólnopolska akcja edukacyjno-informacyjna, której celem jest nawiązanie dialogu, a docelowo zmiana świadomości społecznej dotyczącej postrzegania zdrowia psychicznego. Chcemy, aby każdy z nas mógł otwarcie mówić o swoich problemach psychicznych!Czas na walkę ze stereotypami, z którymi w dalszym ciągu spotykają się osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego. Można zwariować i żyć normalnie. Niezależnie od tego kim jesteś - rolnikiem, raperem, pielęgniarką czy prezesem.
W dzisiejszym świecie życie z chorobą lub zaburzeniami psychicznymi jest codziennością.
Ludzie nie wiedzą, jak wiele osób żyje z zaburzeniami psychicznymi i często nie zdają sobie sprawy, że wbrew pozorom na co dzień można z nimi bardzo dobrze funkcjonować. Bo zaburzenia nie muszą ograniczać! Podejmując odpowiednie leczenie, udając się do lekarza specjalisty i otrzymując pomoc od wykwalifikowanych osób, można żyć pełnią życia.
Kampania społeczna “Można Zwariować” ma zachęcić do “coming outów”, czyli pozbycia się wstydu i przyznaniu się – przed sobą, rodziną, światem lub tylko przed lekarzem specjalistą – do swoich problemów związanych ze zdrowiem psychicznym. To zawsze jest pierwszy krok do zdrowia! Choć możesz nawet o tym nie wiedzieć, Twoja otwartość może wesprzeć też osobę, dla której diagnoza to nowy i trudny temat.
Co czwarty Polak lub Polka w czasie dorosłego życia miał, ma lub będzie mieć jakąś formę zaburzeń psychicznych, a depresja w najbliższych latach zajmie pierwsze miejsce w rankingu przyczyn śmiertelności w krajach rozwiniętych.
*wg. badania przeprowadzonego przez Instytut Psychiatrii i Neurologii (IPiN). EZOP II: rozpowszechnienie zaburzeń (kiedykolwiek w życiu, ostatnie 12 miesięcy, ostatni miesiąc) Jacek Wciórka, Joanna Leciak, Aleksandra Rawska-Kabacińska, Emilia Suchecka, Piotr Świtaj, Bogdan Stefanowski, Jakub Stokwiszewski, wyniki: 2021.
https://ezop.edu.pl/wp-content/uploads/2021/12/EZOPII_Rozpowszechnienie.pdfInicjator kampanii
Fundacja Można Zwariować została powołana w 2019 roku. Misją fundacji jest promocja zdrowia psychicznego, jego higieny i wrażliwości na nas samych oraz na siebie nawzajem. Jednym z najważniejszych celów fundacji jest otwarcie dialogu społecznego na tematy związane z dbaniem o dobrostan oraz zdrowie psychiczne i zerwanie z negatywnymi i krzywdzącymi stereotypami. Chcemy kształtować właściwe postaw społecznych, zwłaszcza zrozumienia, tolerancji, życzliwości i przeciwdziałania dyskryminacji.
Jeśli cokolwiek Cię martwi lub zastanawia, chcesz dowiedzieć się jaka pomoc byłaby najlepsza dla Ciebie lub bliskiej Ci osoby, zadzwoń na bezpłatną infolinię psychoedukacyjną

:

+48 799 394 006Pn-Pt 8:30 - 20:30
Weekend 10:00-14:00
Odbierz konsultację ze zniżką 80% z wybranym przez Ciebie specjalistą, używając kodu
MOZNA_ZWARIOWACkopiuj kod