Celem fundacji Można Zwariować jest nie tylko promocja zdrowia psychicznego, ale także edukacja i zapobieganie zaburzeniom psychicznym. Dlatego też stworzyliśmy ten dział – znajdziecie w nim potrzebne i ważne materiały, aby pomóc sobie i innym.

Jeśli jesteś nauczycielem, czuj się zaproszony do skorzystania z naszych materiałów podczas lekcji. Jeśli jesteś rodzicem, dzieckiem bądź zaniepokojonym przyjacielem, zapoznaj się z naszymi materiałami i artykułami, które są niejako „pakietem startowym” do polepszenia kondycji swojej bądź bliskiej Ci osoby.

Pamiętaj jednak, że nic nie zastąpi wizyty u lekarza specjalisty!

PIERWSZA POMOC

Tutaj znajdziesz opisy wybranych przez nas zaburzeń psychicznych i porady dotyczące tego, jak zachować się, kiedy Tobie lub Twojemu bliskiemu przydarzy się sytuacja z nimi związana. Zaburzenia, które opisujemy to: atak paniki, próba samobójcza, myśli samobójcze, mania, poważna depresja, objawy psychotyczne, objawy somatyczne, a także zachowania agresywne. Opisy i porady dopełniają informacje o danych kontaktowych do miejsc, w których otrzymasz dalszą pomoc.

Rozmowy na tematy zdrowia psychicznego nie zawsze należą do łatwych, szczególnie, jeśli rozmówcą jest bliska nam osoba, którą na przykład chcemy namówić na leczenie psychiatryczne, wizytę u specjalisty, bądź po prostu „wybadać” sytuację, która wydała nam się niepokojąca. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy zestaw pytań i odpowiedzi, które pomogą Ci nawiązać taką konwersację.

 

obraz 4

JAK ROZMAWIAĆ

SYGNAŁY OSTRZEGAWCZE

Czasami możesz nie mieć pewności co do tego, czy zachowanie bliskiej Ci osoby wskazuje na coś, czym należy się już poważnie martwić, czy może po prostu przechodzi jakiś trudniejszy okres. Poznaj sygnały, które można jednoznacznie uznać za niepokojące.


Podcast „Można Zwariować” to nasza autorska seria rozmów na temat szeroko zakrojonego zdrowia psychicznego, prowadzona przez Anię Cyklińską, Członkini Zarządu Fundacji, psycholożkę i psychoterapeutkę in spe, a także Cleo Ćwiek – założycielkę Fundacji, modelkę, aktywistkę i osobę z doświadczeniem zaburzeń psychicznych. Zapraszamy do odsłuchu!

PODCAST "MOŻNA ZWARIOWAĆ"